ביטוח מבנה - למה כדאי ואף רצוי

הפחד הגדול ביותר שלנו  כאשר אנחנו רוכשים נכס, לא משנה אם הוא בית פרטי או בבית משותף, זה שיקרה לו משהו ואנחנו נידרש לשלם פעמיים, גם על הנזק וגם על מנת למצוא מקום מגורים חלופי. אם אנחנו עושים ביטוח מבנה, אנחנו יכולים להימנע מבעיה זו.  גם אם לא באופן מלא אז באופן כמעט מלא. 

לפני שנסביר בקצרה למה רצוי ואף כדאי לרכוש ביטוח מבנה חשוב להבהיר מתי מבצעים אותו ולמה הוא משמעותי בעיקר בבית משותף. בשביל להבין מתי יש לעשות ביטוח כזה, עלינו להבין אילו דברים יכולים לקרות בבית שיידרשו טיפול חיצוני ושימוש בביטוח. 

למעשה יש מספר אירועים שאמורים, לכאורה, לגרום לנו להשתמש בביטוח. דברים כגון נזקים בצנרת ובאינסטלציה או כתוצאה מפגעה בהם, שריפה, נזקים במערכת החשמל, נזקים בשטחים המשותפים ועוד. במידה ומדובר על דירות שכורות, אז ביטוח מבנה יכול להכיל כל נזק שנגרם לפנים הבית, כולל נזקים בארונות מטבח, קירות וכדומה. זה מטיב עם השוכר, כך הוא לא צריך לשלם מכספו על התיקון. 

בדרך כלל  רצוי ואף כדאי לרכוש ביטוח מבנה בכל בית, וגם אם תחליטו שאתם לא רוצים לעשות, אזי שהבנק שלכם יבקש מכם לעשות במידה ותחליטו לקחת משכנתא לתשלום עבור הנכס. ההסבר הוא, שאם יקרה משהו לנכס, הבנק רוצה לדעת מבוטח עליו, כל עוד אתם משלמים משכנתא, הכנס רוצה לדאוג לנכס עליו אתם משלמים ואתם צריכים לעשות ביטוח מבנה. 

רצוי ואף כדאי לרכוש ביטוח מבנה בבית משותף

אנחנו נחלק את הרעיון של בית משותף לשניים ונסביר מדוע צריך לעשות בכל אחד מהמצבים, ביטוח מבנה. 

המצב הראשון הוא שמדובר בבית שנמצא בבניין עם דירות שכנות. במצב כזה, אם חס וחלילה קורה משהו בבית שלכם, הוא יכול להשפיע גם על הבתים שיש להם קירות משותפים איתכם. למשל, אם יש רטיבות בקירות, פיצוץ בצנרת וכדומה. בכל אחד מהמצבים, הנזק שייגרם לדירה ליד, אתם תצטרכו לשלם בעצמכם. עם ביטוח, תשלמו פחות או לא תשלמו כלל. 

המצב השני הוא בית משותף תרתי משמע, בית שיש לו מספר בעלים (מתאים בדרך כלל לבתים שעוברים בירושה משפחתית). זו אחת הסיבות למה רצוי ואף כדאי לרכוש ביטוח מבנה מאחר מונע מצב בו אחד הבעלים חדל ליהנות מהנכס במידה והוא לא חלק מהביטוח או שכלל הבעלים לא נהנים מהנכס במקרה וקורה לו משהו. ברוב המקרים נכסים שיש להם מספר בעלים מיועד  להשקעה ולא בהכר למגורים של אחד מהם. 

לפני סיום, ההמלצה שלנו היא לבדוק אילו מסלולים ואילו הטבות במסלולים מציעים לכם עבור ביטוח מבנה. כל חברה תציע לכם משהו אחר, לכן מומלץ להשוות ביניהן לא רק על רקע העלויות של כל הביטוח אלא גם תנאים משלימים, במידת נזק, תקלה או כל דבר אחרץ ככל שתדעו יותר על ההצעה של חברת הביטוח, כך הסיכוי שתרוויחו מנעו בטווח הארוך, יהיה גדול יותר. 

הצעות אטרקטיביות
מנהל מקרקעי ישראל
לשכת שמאי מקרקעין בישראל
התאחדות הקבלנים
משרד הבינוי והשיכון
Ministry of Industry
משרד האוצר
קבוצת נדל"ן דיל - כל מה שצריך לדעת על נדל"ן
קבוצת נדל״ן דיל